Druk sublimacyjny – dlaczego warto się zdecydować?

Spersonalizowana odzież cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest to nie tylko fajny pomysł na prezent, ale też idealny gadżet reklamowy lub sposób na ubranie firmowe. Najchętniej wybieraną metodą druku na tkaninach jest sublimacja. Na czym polega ta technika?

Druk sublimacyjny na tkaninach

Sublimacja jest jedną z metod drukowania, która idealnie sprawdza się w przypadku tkanin. Należy jednak pamiętać, że najlepiej nadruk wychodzi na białych lub jasnych tkaninach i powinny być one wykonane z poliestru. Mogą być też pokryte specjalną warstwą, która nadaje się do wykonania takiego nadruku.

Sublimacja na koszulkach jest bardzo często wykonywana. Szczególnie jest to popularna metoda ze względów praktycznych. Odzież sportowa wymaga częstego prania, a więc nadruk musi być wytrzymały i odporny na blaknięcie czy uszkodzenia.

Dlaczego warto wybrać druk sublimacyjny?

Druk sublimacyjny na tkaninach jest wykonywany specjalną techniką. Główną zaletą jest fakt, że nadruk zachowuje swoje właściwości przez bardzo długi czas. Nie trzeba się obawiać, że po suszeniu na słońcu zdjęcie czy grafika odbarwią się, a po praniu będą widoczne uszkodzenia. Drukowanie sublimacyjne jest tanią i skuteczną metodą, dzięki której można z dużą precyzją odwzorować detale zdjęcia na tkaninie.

Jest to metoda opłacalna już od jednej sztuki, co jest ważne szczególnie w przypadku osób, które chcą zrobić bliskiej osobie prezent. Z racji popularności sublimacji można praktycznie w każdej drukarni wykonać taki nadruk.

Jak przebiega druk sublimacyjny?

Przede wszystkim na początku należy przygotować odpowiedniej jakości grafikę czy obraz. Następnie jest on drukowany na specjalnym papierze transferowym. Jeśli ten etap jest już skończony, to należy przygotować materiał, na którym nadruk ma się znaleźć. Niezbędna jest też prasa, przy której pomocy zostanie przeniesiony nadruk z papieru na tkaninę.

Sekretem druku jest sublimacja, czyli przejście ze stanu stałego w stan gazowy. Barwnik pod wpływem ciepła przenika jako gaz we włókna materiału i wnika głęboko, a nie osadza się na powierzchni.