Dobra łaciarka szewska do skóry – jaki rodzaj transportu wybrać?

Łaciarka szewska to wysokiej jakości sprzęt, który jak sama nazwa wskazuje wykorzystywany jest do łatania i przeróbek różnego typu materiałów. Większość maszyn tego typu wykorzystywanych jest przede wszystkim do szycia skór, napraw butów i szycia odzieży motocyklowej z łatami.

Najlepsze maszyny do szycia skóry

Łaciarka szewska koniecznie musi być wyposażona w dość dużą siłę wkłucia igły, dzięki czemu bez problemu poradzimy sobie nawet z grubą skórą. Klasyczne modele przemysłowe dedykowane są głównie do szycia lekkich/średnich materiałów. Jeżeli chodzi o prędkość szycia, to zazwyczaj wynosi ona około 5000 wkłuć na minutę.

Łaciarka do szycia ciężkiego oferuje z kolei prędkość na poziomie 2000-3500 wkłuć. Jak łatwo się domyślić poprzez zmniejszenie prędkości pracy można znacząco zwiększyć siłę wkłucia. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to stopniowe zwiększenie precyzji wykonywanych ściegów.

Łaciarki szewskie w odróżnieniu od zwykłych maszyn krawieckich mają nieco inaczej zbudowane ząbki transportu. To właśnie dzięki temu rozwiązaniu można liczyć na znacznie lepsze przesuwanie grubszych materiałów. Pamiętać należy także o tym, że grubsze materiały wymagają zastosowanie grubszych igieł.

Rodzaj transportu ma znaczenie

Łaciarka szewska może posiadać trzy różne rodzaje transportu, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi. Najtańsze modele wyposażone są w transport pojedynczy (dolny ząbkowy). W urządzeniach tego typu głównymi elementami przesuwającym obrabiany materiał są specjalne ząbki pod płytką ściegową.

W nieco bardziej zaawansowanych urządzeniach występuje transport podwójny (dolny ząbkowy i specjalna stopka krocząca). W modelach tego typu oprócz powyżej opisywanych ząbków materiał przesuwany jest także za pomocą dodatkowej stopki.

Trzecim rozwiązaniem jest transport potrójny. Tutaj oprócz dolnych ząbków i stopki kroczącej pojawia się także igła. Dodatkowa igła wbrew pozorom wykonuje nie tylko ruchy góra/dół. Łaciarka szewska zaprojektowana jest w taki sposób, aby igła poruszała się również do przodu i tyłu. Transport potrójny doskonale sprawdzi się przede wszystkim przy szyciu galanterii skórzanej. Wynika to oczywiście z tego, że w prosty sposób można uzyskać piękne i co najważniejsze bardzo równe ścięgna.