Znaczenie palet w transporcie

Palety dla wielu ludzi nie są czymś nadzwyczajnym. To proste konstrukcje, których zadaniem jest umożliwianie szybkiego przenoszenia z punktu A do punktu B. Dzięki paletom nie trzeba martwić się ręcznym przenoszeniem poszczególnym elementów.

Paleta doceniana jest zwłaszcza w dwóch przypadkach. W pierwszym przypadku, kiedy trzeba przenieść jedną, ale bardzo ciężką rzecz. Ręczne przeniesienie mogłoby być bardzo utrudnione, jeśli nie zorganizowałoby się do tego zadania wystarczającej liczby osób

Drugi przypadek to zaoszczędzenie czasu w przypadku przenoszenia wielu mniejszych przedmiotów. Możliwość zagrzania ich w folię i umieszczenie na jednej palecie oszczędza nasz czas na przenoszenie każdego elementu z osobna. Warto jednak poznać podstawowe informacje o popularnych paletach, ponieważ nie na każdej można umieszczać produkty o tej samej wadze.

Wymiar europalety

Tego typu paleta wymiary ma standardowe w całej Europie. Osiąga ona rozmiar 1200 x 800 x 144 mm. Natomiast waga palety euro wynosi około 25 kg. Waga palety euro wpływa na jej nośność. Wymiar europalety oraz ich waga wpływają także na składowanie materiałów do maksymalnej wagi 1500 kg.

Produkcją europalet może zająć się jedynie certyfikowany zakład. Specjalne zezwolenia są wydawane przez organizację EPAL. Również wszelkie naprawianie palet powinno odbywać się przez wyspecjalizowaną firmę, która jest do tego upoważniona.

Paleta jednorazowa

Paleta wymiary ma te same co europaleta. Jej nośność jest jednak znacząco niższa. Konstrukcja pozwala na maksymalne obciążenia do 500 kg. Warto pamiętać, że palety jednorazowe są produkowane pod transport oraz składowanie konkretnych towarów. To znaczy, że są one produkowane indywidualnie pod konkretne zamówienie.

Do produkcji palety jednorazowe używa się najczęściej drewna iglastego II i III gatunku. Producenci często korzystają też z odpadów drewnianych. Mimo zastosowania takich materiałów, nie ma co obawiać się jakości tego rodzaju palety. Wszystko przechodzą odpowiednie testy, które pozwalają na ich dopuszczenie do użytku.

Warto pamiętać, że koszt dostawy przy pomocą palety jednorazowej będzie o wiele niższy. Jej zastosowanie będzie widoczne zazwyczaj podczas magazynowania oraz transportu materiałów o mniejszej wadze. Mogą to być często drobniejsze elementy.