Unifikacja i wygoda. Tak można podsumować pomysł wykorzystania zbiorników do przewozu i przechowywania materiałów płynnych. Znormalizowane wymiary i połączenie z innym elementem transportowym sprawiło, że powstała rzecz godna uwagi i pochwały. Również wielokrotność użycia i zorganizowany obrót opakowaniami podoba się użytkownikom.
Paletozbiornik — pojemnik + paleta
Są to duże opakowania. Pojemność w zależności od wysokości oscyluje w okolicach tysiąca litrów. Tak duży może być paletopojemniki producent pomyślał o wielu funkcjach opakowania. Występuje pod różnymi nazwami. Można spotkać nazwy tankpaleta lub paletokontener. Zestaw transportowy nie podlega przepisom ADR o przewozie materiałów niebezpiecznych.
Zgrabny duet
Plastikowy pojemnik połączony jest trwale z paletą, przez co zachowuje wygodne do transportu wymiary. Z racji zastosowanego materiału, z jakiego wykonano zbiornik, konieczne było zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia na kontenery ibc Producent zastosował stelaż zewnętrzny wykonany z metalowych profili zamkniętych.
Surowiec na zbiornik
Z racji tego, że przewożone są w nim chemikalia, stosuje się niereaktywny plastik — polietylen o wysokiej gęstości, który może zachować strukturę, nie wchodząc w reakcje z przewożonym materiałem.Kolejnym plusem tworzywa jest jego półprzezroczystość. Bez dodatkowego oprzyrządowania można dokonywać inspekcji z zewnątrz. Nie ma konieczności stosowania wodowskazów, które mogą podnieść awaryjność. Zastępuje go podziałka naniesiona na przednią ściankę pojemnika i wyskalowana w litrach lub galonach.Plastik poddaje się barwieniu. Ogranicza to dopływ większej ilości światła w przypadku substancji reagujących rozpadem pod wpływem promieniowania ultrafioletowego.
Uzbrojenie paletopojemników
W górnej części znajduje się właz do napełniania, który posiada każdy pojemniki ibc Producent dodatkowo zamontował w przedniej części korpusu zawór i złącze. Złącze do opróżniania pojemnika nosi nazwę złącza IBC. Wykonane jest z plastiku. Zawór działa jako kran ćwierć obrotowy ze sferycznym elementem zamykającym. Zawór i złącze posiadają gwinty trapezowe, co wzmacnia strukturę i pozwala na przyłożenie dość dużych sił. Gwinty mogą mieć skok calowy lub metryczny. Tworzywem jest mocny polipropylen. Do zachowania szczelności stosowane są uszczelki z polietylenu.