Jedyna folia z własnym świętem

Bąbelkowa folia to wyjątkowo ciekawy materiał. Najczęściej służy do pakowania delikatnych rzeczy lub do likwidowania stresu. Ale ta wytrzymała i elastyczna folia ma jeszcze inne zastosowania. Dowiedz się więcej o folii bąbelkowej.

Jak powstała folia bąbelkowa?

Jak wiele pożytecznych wynalazków, także i Folia bąbelkowa powstała przez przypadek. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku dwóch inżynierów pracowało nad stworzeniem plastikowej tapety. Jednak z maszyny, która miała nadrukowywać plastik na papierowe podłoże, wychodził materiał, na którym było mnóstwo bąbelków. Panowie zaczęli myśleć i zamienili papier na drugą folię. Teraz trzeba było tylko znaleźć zastosowanie dla tego produktu, a to nie było trudne. Z produkcji plastikowej tapety zrezygnowali.

Rodzaje folii bąbelkowej

Dziś produkuje się wiele różnych rodzajów folii pęcherzykowej. I nie chodzi tylko o wymiary folii i pęcherzyków oraz czy jest w rolkach czy w formie arkuszy.Oprócz zwykłej bąbelkowej folii często wykorzystywana jest folia wzmocniona pianką polietylenową i dodatkową warstwą płaskiej folii. Taka folia jest niezwykle wytrzymała mechanicznie. Trudno ją przebić czy przerwać. Są też folie o specjalnym przeznaczeniu. Należy do nich folia antystatyczna, niezbędna przy pakowaniu sprzętu elektronicznego i nie tylko. Przydają się też folia z filtrem UV czy z dodatkami poślizgowymi. Ta ostatnia bardzo ułatwia pakowanie.Osobnym zagadnieniem jest bąbelkowa folia termoizolacyjna. Ma ona z reguły większe pęcherzyki, które lepiej izolują termicznie.

Do czego może służyć bąbelkowa folia?

Zastosowanie folii pęcherzykowej jest naprawdę wszechstronne. Oprócz podstawowego zadania, czyli ochrony przedmiotów podczas transportu, najbardziej znana jest chyba jej funkcja rozrywkowo-odstresowująca. Chyba nie ma osoby, która nie ściskała foliowych bąbelków, aby pękły, wydając charakterystyczny dźwięk. Daje to sporo radości, choć niektórzy się do tego nie przyznają.Folię bardzo często wykorzystuje się też jako izolację termiczną. Można nią ocieplić szklarnie czy rośliny na grządkach, ale niekiedy stosuje się ją też jako ocieplenie dachu. Folia znakomicie nadaje się do przykrycia basenu. Można ją też wykorzystać w różnych działaniach artystycznych, np. jako stempel do przenoszenia farby. Wielość zastosowań i popularność bąbelkowej folii jest tak duża, że uhonorowano ją własnym świętem Bubble Wrap Appreciation Day, czyli Dniem Uznania dla Folii Bąbelkowej. Obchodzi się go w ostatni poniedziałek stycznia.