Folie to tworzywa sztuczne, które wykorzystywane są w bardzo różnych branżach. To przede wszystkim idealny materiał na opakowania, a także różnego rodzaju izolacje. Tak jest między innymi z folią PE, czyli polietylenową. Jakie są jej właściwości i zastosowanie?
Tworzywo sztuczne, które powstaje w wyniku polimeryzacji
Folia polietylenowa to tworzywo sztuczne, które powstaje w wyniku polimeryzacji etenu, lub w wyniku recyklingu tworzyw sztucznych. W procesie tym powstaje tworzywo sztuczne, które odznacza się wyjątkową rozciągliwością oraz wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, nawet gdy folia jest bardzo cienka. Dzięki temu jest idealnym produktem dla wielu branż, które potrzebują tego rodzaju materiałów na przykład do wytwarzania opakowań czy szczelnej i odpornej na różnorodne czynniki izolacji. Producent folii PE wytwarza więc tworzywo sztuczne wysokiej jakości o bardzo szerokim zastosowaniu.
Gdzie stosuje się folie PE?
Folia PE ma bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim obecna jest w branży budowlanej, gdzie wykorzystywana jest jako izolacja pod posadzki, różnego rodzaju wylewki, a także w stolarce okiennej, drzwiowej oraz do zabezpieczania dachu. Stosowana jest także pod panele, jako element izolujący i tłumiący odgłosy.
Ponadto folia polietylenowa służy branży opakowaniowej. To z niej wytwarza się woreczki śniadaniowe oraz inne opakowania dla różnego rodzaju żywności. Niektóre folie polietylenowe mogą posiadać na powierzchni specjalne perforacje, które wspomagają cyrkulację powietrza, co jest szczególnie istotne w przypadku produktów świeżych.
Producent folii PE oferuje również tworzywa sztuczne z polietylenu, które idealnie sprawdzą się jako opakowania problematycznych produktów w transporcie, na przykład takich, które trudno zapakować w inny sposób – dzięki folii polietylenowej szczelnie zabezpieczy się nawet produkty o wyjątkowo niewygodnych gabarytach.
Najważniejsze właściwości folii polietylenowej
Folia PE jest elastyczna, odporna na uszkodzenia mechaniczne, warunki pogodowe, wilgoć, czynniki chemiczne, a ponadto jest bezwonna i nie zawiera substancji toksycznych. W zależności od rodzaju może różnić się gęstością, grubością, a nawet kolorem. Dostępna jest także w różnych szerokościach oraz długościach.