Współcześnie coraz więcej uwagi poświęca się poszukiwaniom takich opakowań, które byłyby nie tylko opłacalne ekonomicznie, ale również przyjazne środowisku naturalnemu. Ich znalezienie może okazać się łatwiejsze niż miało to miejsce kiedykolwiek wcześniej, bo z pomocą przychodzi nam folia polietylenowa.
Folia PE – to warto wiedzieć
Folia PE powstaje na bazie polietylenu, który jest nietoksycznym polimerem zwracającym na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że charakteryzuje się wyjątkowo szerokimi zastosowaniami przemysłowymi. Jest giętka, woskowata, przezroczysta i termoplastyczna. Jej producent dokłada przy tym starań, aby folia była odporna na uszkodzenia mechaniczne, środki chemiczne oraz działanie pary wodnej. Folia jest trwała i elastyczna, a jej wszechstronność sprawia, że producent folii PE nie narzeka na brak zainteresowania ze strony różnych branż poszukujących idealnych opakowań.Oczywiście, właściwości folii polietylenowej nie zawsze są takie same, kluczowe znaczenie wydaje się mieć więc jej rodzaj. Na rynku obecna jest zarówno folia HDPE o wysokiej gęstości, jak i folia LDPE znana z tego, że ma zdecydowanie niższą gęstość. W sprzedaży można też znaleźć folie o średniej gęstości. Producent folii pe oferuje też rozwiązania z dodatkami, które pozwalają na modyfikację właściwości produktu.
Folia polietylenowa w przemyśle opakowaniowym
Folia HDPE jest tworzywem charakteryzującym się dużą odpornością mechaniczną. Można ją łatwo rozpoznać, nawet nie znając się na opakowaniach, bo wydaje dość charakterystyczny, szeleszczący dźwięk. Może być doskonałym zabezpieczeniem dla wielu produktów, jest więc stosowana nie tylko w branży spożywczej, ale również w firmach związanych z przemysłem chemicznym oraz tekstylnym. Folie HDPE mogą być barwione, nie ma też żadnych przeciwwskazań do tego, aby umieszczać na nich nadruki.
Folia LDPE jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej elastycznym. Nadaje się do zgrzewania, jest przy tym gładsza i bardziej śliska od swojego gęstszego odpowiednika. Producent folii PE jest też w stanie osiągnąć jej niemal idealną przezroczystość, choć problemem nie jest ani jej barwienie, ani zadrukowanie. Opakowania wykonywane z jej użyciem znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym. Można jednak spotkać się z nimi w przemyśle tekstylnym, a nawet tam, gdzie konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie elektroniki.