Kamery inspekcyjne to niewielkich rozmiarów urządzenia, które wykorzystywane są w wielu różnych branżach. Dzięki nim można dotrzeć do miejsc trudno dostępnych, które wymagają nadzoru np. kominów, rur kanalizacyjnych, przewodów wentylacyjnych. Opisywane kamery stosuje się głównie do szybkiej diagnozy nieprawidłowości. Za ich pomocą można sprawnie wykryć źródło awarii, a następnie go wyeliminować.
Budowa kamery inspekcyjnej
Kamery inspekcyjne występują w wielu różnych wariantach, tak więc budowa uzależniona jest od specyfikacji wybranego przez nas modelu. Trzeba jednak wiedzieć, że takie urządzenia posiadają wiele cel wspólnych. Przede wszystkim posiadają one długi, a zarazem elastyczny przewód inspekcyjny. Jest on zakończony endoskopem. To właśnie ten element pozwala na wizualizację badanego obszaru.
Z drugiej strony wyżej wspomnianego przewodu znajduje się wtyczka USB. Dzięki nie podłączymy urządzenie do komputera, a tym samym odczytamy zgromadzone materiały. Na uwagę zasługuje fakt, że bez trudu znajdziemy kamery inspekcyjne posiadające przewody o długości przekraczającej kilka metrów. Znacząco zwiększa to zakres zastosowań, a także podnosi komfort eksploatacji. Łatwiej będzie nam wprowadzić urządzenia do wybranego miejsca.
Przykładowe zastosowania
Kamera inspekcyjna przyda się wszędzie tam, gdzie nie można dotrzeć w sposób bezinwazyjny. Bez posiadania tego urządzenia konieczny byłby demontaż wielu podzespołów oraz elementów. Wiąże się to z wysokimi kosztami, a także dużym nakładem pracy.
Omawiane urządzenie jest niezastąpione podczas problemów z zatorami. Możemy zbadać stan uszczelek, czy też zaworów, dzięki czemu określimy, która z nich została uszkodzona. Kamera jest często wykorzystywana podczas czyszczenia klimatyzacji, a także porównaniu stanu przed i po.
Obraz w czasie rzeczywistym
Kamerę inspekcyjną możemy zintegrować z dowolnym urządzeniem np. komputerem, czy też smartfonem. Obraz możemy oglądać w czasie rzeczywistym, co pozwala nam na szybkę reakcję.
Wspomniane urządzenie wykorzystuje do transferu danych sieć LAN lub Wi-Fi. Dzięki temu przesył informacji jest szybki oraz bezproblemowy. Istotne jest to, aby przed rozpoczęciem pracy sprawdzić jakość połączenia.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal s.c.