Jeśli potrzebujemy wynająć dźwig, nie powinniśmy działać pochopnie. Dobrze jest oprócz rozeznania się w ofercie firm, przyswoić pewną wiedzę, związaną z tymi maszynami, by ustrzec się daleko idących konsekwencji i niepotrzebnych wydatków.
Jaki dźwig?
Decydując się na wynajem dźwigów, mamy określoną potrzebę. Najczęściej tego typu sprzętu potrzebujemy przy budowie, remoncie, czy tak błahej sprawie, jak przycinanie za wysokich drzew w ogrodzie, czy naprawa dziurawej rynny, do której nie dosięgnie standardowa drabina.
Warto więc wiedzieć, jakie są rodzaje dźwigów i który będzie odpowiedni do naszej pracy. Dźwigi dzielą się na dwie podstawowe grupy, a mianowicie na żurawie wieżowe i ruchome. Te pierwsze to wizytówka każdego rozwijającego się miasta. Ogromne konstrukcje górują nad zabudowaniami, będąc nieodzownym elementem każdej nowej inwestycji. Takich dźwigów nie używa się raczej przy indywidualnych, prywatnych pracach, a właśnie do pracy podczas budowania bloków i innych wielkometrażowych i wysokich budynków.
W przypadku wynajęcia dźwigu do standardowych prac, należy zdecydować się na żurawie ruchome, a więc takie, oparte na podwoziu samochodu. Dzięki temu, że dźwigi samochodowe są mobilne. mają duży zasięg tak w poziomie, jak i dzięki wysięgnikowi również w poziomie, a do tego potrafią podnieść wystarczająco duży ciężar, doskonale sprawdzą się przy budowie domu, czy innych pracach.
Koszt wynajęcia dźwigu
Należy wiedzieć, że wynajem dźwigów wiąże się nierozerwalnie ze stawką godzinową, a więc płacimy za każdą godzinę pracy (bądź nie) sprzętu. W opłatę wliczona jest także gaża operatora.
Cena wynajęcia dźwigu uzależniona jest od regionu Polski oraz rodzaju wykorzystywanej maszyny. Im większe miasto i bogatsze województwo, tym większe stawki.
Uśredniając koszty wynajmu, za dźwig koszowy, a więc najlżejszy i najmniejszy zapłacimy maksymalnie do 100 złotych za godzinę. Najczęściej takie dźwigi potrzebne są do celowej, krótkotrwałej pracy jak wcześniej wspomniana naprawa rynny.
Inaczej sprawa się ma, jeśli weźmiemy pod uwagę maszyny o dużym udźwigu. Do 10 ton to kwestia 100 – 200 złotych. Powyżej 35 ton to już stawka rzędu 200 – 300 złotych. Najwięcej zapłacimy za dźwigi, mogące podnieść 100 ton i więcej. Koszt usługi takim dźwigiem może przekroczyć 400, a nawet 500 złotych.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Szczurowski