Poszukujesz nietypowego hobby i twój wybór padł na obróbkę struktur drewnianych? Chcesz tworzyć estetyczne i funkcjonalne przedmioty z drewna, którymi będzie się zachwycać szerokie grono odbiorców? Wszytko jest do osiągnięcia, lecz do sprawy należy podejść metodycznie. Przygoda z drewnem to ekscytujące wrażenia, lecz wymaga też mnóstwa samozaparcia, wielu godzin ćwiczeń oraz wyposażenia swego kameralnego warsztatu w podstawowe narzędzia stolarskie. Jak krok po kroku dojść do perfekcji w tym trudnym rzemiośle?
Pomysł na siebie
W pierwszej kolejności należałoby określić, co tak naprawdę mamy zamiar tworzyć. Możemy specjalizować się w przyszłości w produkcji mebli (bardziej lub mniej zdobnych), przedmiotów codziennego użytku lub też artykułów dekoracyjnych. By sprawdzić, czy rzeczywiście jest to droga, którą chcemy podążać, nie musimy od razu inwestować w profesjonalne narzędzia do obróbki drewna. Proste dłuta, heble i rylce na początek wystarczą.
By osiągnąć mistrzostwo w swoim fachu
Gdy już przekonamy się, że „dłubanie” w drewnie nie wiąże się jedynie ze słomianym zapałem, lecz stanowi naszą prawdziwą pasję, przychodzi pora na narzędzia stolarskie z prawdziwego zdarzenia. Żaden rzemieślnik na typ etapie nie obejdzie się bez standardowej frezarki. Co prawda, do pracy z frezarką wymaga się nieco fizycznej krzepy, więc stereotypowo uważa się, iż to raczej męskie zajęcie, ale dla chcącego nic trudnego. Panie mające wiele pasji i determinacji także są w stanie osiągać sukcesy w tej trudnej dziedzinie. Do perfekcji dochodzi się poprzez regularną praktykę, choć to, jakimi narzędziami do obróbki drewna dysponujemy, ma znaczenie niepoślednie.
Wybieramy frezy do drewna
Frezarka to jedno, ale liczą się też jej elementy składowe. W zależności od tego, co i z jakiego rodzaju drewna mamy zamiar wytwarzać, możemy dokonać wyboru poszczególnych elementów narzędzi. Np. do miękkich rodzajów drewna sprawdzą się frezy wykonane ze stali, zaś do bardzo twardych, litych drewien- frezy diamentowe. Istotna jest również średnica oraz ilość rowków. Największą stabilność pracy zapewnią frezy do drewna o stosunkowo dużej średnicy (oczywiście muszą być dopasowane do naszego modelu frezarki). W przypadku rowków ma to również przełożenie na jakość pracy, gdyż zasadniczo frezy z jednym rowkiem są najmniej stabilne, lecz doskonale potrafią odprowadzać zbędny materiał, czyli wióry. Frezy z dwoma lub trzema rowkami wykazują odwrotne tendencje. Ważne zatem, by narzędzia do obróbki drewna, którymi się posługujemy, dopasować do naszych indywidualnych preferencji.