Coraz więcej mówi się ostatnio o procesie konfekcjonowania towarów. Dla wielu osób pojęcie to jednak nie mówi zbyt wiele, a sama konfekcja pozostaje czymś niewytłumaczalnym i nazbyt skomplikowanym, kiedy w rzeczywistości jest zupełnie inaczej.
Konfekcjonowanie towaru – czym jest?
Choć sama nazwa wydaje się trudna, sam proces to tylko i wyłącznie przygotowanie towaru do jego ostatecznej sprzedaży. W skład trudnego pojęcia wchodzi foliowanie, etykietowanie, zadbanie o wizualny aspekt towaru, nadawanie innych oznaczeń. To właśnie pakowanie i konfekcjonowanie pozwala otrzymać nam produkt taki, jaki widzimy na sklepowych półkach. Nic więc dziwnego, że proces jest tak ważny. Atrakcyjne opakowanie to w dzisiejszych czasach konieczność, bez której nie możemy liczyć na dużą sprzedaż i zainteresowanie naszym produktem klientów.
Co dokładnie zalicza się do procesu, czyli konfekcja towaru pod lupą
Proces ten obejmuje wiele czynności. Celem każdej z nich jest przygotowanie produktu w jak najlepszy dla klienta sposób: tak, aby go zainteresować. Obejmuje zarówno działania wykonywane ręcznie, jak i te z użyciem specjalistycznych maszyn, dzięki którym cały proces jest o wiele szybszy. Do czynności wspomnianych powyżej zaliczamy przede wszystkim: etykietowanie, nanoszenie kodów kreskowych, dodawanie gratisów, pakowanie w zgrzewki i wiele innych. Każdy proces jest kwestią indywidualną, tzn.: jeśli klient sobie życzy, że produkt ma być zafoliowany, jest to możliwe.
Konfekcjonowanie towaru
Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że konfekcję towaru obejmuje pewna restrykcja. Dotyczy ona samego wyglądu produktu, który nie może zmienić się pod względem fizycznym. Konfekcja towaru musi więc odbyć się tak, aby produkt nie zmienił swoich właściwości. Nie może więc dojść do sytuacji, w której pakowanie i konfekcjonowanie doprowadziło do otrzymania zupełnie innego produktu, niż zażyczył sobie klient na samym początku. Wtedy zupełnie nie będzie miało to sensu, jednak w wypadku drobnych zmian, takich jak inna czcionka na produkcie czy zmieniony kod kreskowy są jak najbardziej w porządku. Samo konfekcjonowanie powinniśmy zlecać specjalistycznym firmom, takich jak duże centra logistyczne.