Jednopłytkowe komputery przemysłowe zdobywają z miesiąca na miesiąc coraz większą popularność, dlatego też bez żadnego większego problemu, można je znaleźć przy wielu aplikacjach. Mowa tutaj oczywiście o niezawodnych komputerach zbudowanych tylko na pojedynczym PCB.
Czym wyróżniają się komputery jednopłytkowe?
Jednopłytkowe komputery przemysłowe w odróżnieniu od tradycyjnych komputerów bardzo rzadko kiedy posiadają gniazdo rozszerzeń. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że nie można dodać nowych funkcji peryferyjnych albo rozbudować sprzęt o nowe elementy.
Nowoczesne komputery jednopłytkowe oparte są na zaawansowanych mikroprocesorach. Cechami charakterystycznymi są także kompaktowe formaty. Nowością na rynku są tzw. „komputery na module”. Mowa tutaj o przemysłowych komputerach jednopłytkowych w postaci modułu, który bezpośrednio podłączony jest do płyty bazowej. W ten prosty sposób można dowolnie rozszerzyć system.
Jakie zastosowanie?
Nowoczesne komputery jednopłytkowe przeważnie używane są w systemach przemysłowych. Komputery tego typu mogą być nie tylko wbudowane w inne urządzenia. W wielu miejscach używane są w formacie rackowym do kontroli procesów.
Dzięki niewielkim rozmiarom komputery jednopłytkowe są bardzo lekkie i niesłychanie wydajne energetycznie. Jedną z największych zalet jest olbrzymia niezawodność zwłaszcza, jak zwróci się uwagę na konkurencyjne komputery wielopłytowe. Większość dostępnych na rynku komputerów jednopłytowych posiada znormalizowane formaty kształtu, dlatego też idealnie pasują do dedykowanej obudowy.
Dla kogo są komputery jednopłytkowe?
Przemysłowe komputery jednopłytkowe są doskonałym wyborem dla tych osób, które potrzebują urządzeń o wysokiej wydajności i stosunkowo niewielkich gabarytach. Urządzenia tego typu doskonale sprawdzą się na przykład do sterowania przemysłowego, branży medyczne, automatyki fabrycznej albo do transportu.
Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że jednopłytkowe komputery wykorzystywane są także w popularnych terminalach POS i w nowoczesnych kasach fiskalnych. Z roku na rok coraz większą popularność zyskują także terminale do kart płatniczych, które oparte są właśnie na niezawodnych komputerach jednopłytkowych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem