Obecnie na rynku można spotkać wiele różnorodnych maszyn, służących do obróbki betonu. Pośród tych najpopularniejszych znalazły się: szlifierka do betonu, pompogruszka lub maszyny do zagęszczania masy betonowej. Są również takie, których głównym zadaniem jest wiercenie betonu.
Krótka charakterystyka pompogruszkiek
Pompogruszki to maszyny do betonu, które są połączeniem betonomieszarki oraz pompy do betonu. Najczęściej zbudowane są one na podwoziu samochodu ciężarowego (najbardziej popularne to te typu 8 x 4). Ponadto pompogruszki to maszyny bardzo wydajne i funkcjonalne, które mają charakter urządzenia „dwa w jednym”. Mieszalniki, jakie wykorzystywane są w tych urządzeniach mają najczęściej pojemność wynoszącą 7, 8 lub 9 metrów sześciennych, natomiast wysięgniki posiadają z reguły 3 lub 4 ramiona umieszczone z prawej strony betonomieszarki. Obróbka betonu za pomocą tak specjalistycznych maszyn i urządzeń nie stanowi już praktycznie żadnego kłopotu dla robotników pracujących na budowie.
Jaka jest wydajność takiej maszyny?
Zespół jednostki pompującej nie należy do największych, a to za sprawą konieczności uzyskania optymalnie niskiej wagi maszyny, jak również z uwagi na ograniczoną przestrzeń do zabudowy. Maszyny do betonu oferowane przez poszczególnych producentów różnią się wydajnością, która zazwyczaj mieści się w granicach od 55 go 80 m3/h. Trzeba pamiętać również, że skok cylindra roboczego jest dość mały i może wynosić w granicach 700-1000 mm, dlateo uzyskanie wydajności pompowania będzie możliwe tylko w przypadku obecności znacznej ilości suwów bocznych.
Zastosowanie maszyny
Obróbka betonu za pomocą pompogruszki nie należy do bardzo skomplikowanych procesów. Warto podkreślić, że początkowo urządzenie to miało stanowić uzupełnienie oferty betoniarni. Jej głównym zadaniem było rozwiązanie problemu transportu oraz pompowania małych ilości produktu, jakim jest beton. Chodziło o to, aby nie angażować takich maszyn jak pompa do betonu oraz betonomieszarka do dowozu 6-8 metrów sześciennych substancji. Co ciekawe w niektórych betoniarniach w Polsce ten rodzaj urządzenia do obróbki betonu stał się podstawowym narzędziem pracy. Pompogruszka miała nie tylko realizować zadania mające na celu pompowanie kilku metrów betonu, ale również miała pracować jako typowa pompa do betonu, pompując nawet do 100 m3 produktu. Powszechnie można się spotkać ze zjawiskiem wysyłania pompogruszki z betonem tylko na pierwszą budowę w całym ciągu kilku różnych budów w jednym dniu pracy.