Profesjonalne czujniki optyczne, to nic innego jak popularne czujniki fotoelektryczne, które mogą pochwalić się bardzo szerokim zastosowaniem. Mechanizm działania czujników optycznym opiera się przede wszystkim na wysyłaniu i odbieraniu zmodulowanej wiązki światła. W zależności od potrzeby producenci korzystają nie tylko z światła widocznego, ale również światła podczerwonego i laserowego.
Co warto wiedzieć?
Na półkach sklepowych dostępne są czujniki optyczne odbiciowe, refleksyjne i szczelinowe. Elementy, które znajdują się bezpośrednio na torze światła automatycznie przerywają wiązkę, dzięki czemu wyzwalane jest wyjście sterujące. Największym atutem czujników optycznych bez wątpienia jest bardzo duża strefa działania. Pamiętać należy jednak o tym, że działanie niektórych czujników optycznych, może być znacznie utrudnione z powodu zapylenia. Niestety pył może osiadać na nadajniki albo odbiorniku co prowadzi do fałszowania ruchu.
Optyczne czujniki ramkowe
Nowoczesne Czujniki ramkowe mogą pochwalić się bardzo wysoką precyzją pomiarów. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim zaawansowane modele z wyższą rozdzielczością, dzięki którym można liczyć na szybszą detekcję. Specjalne wyjście analogowe umożliwia z kolei zliczanie stosunkowo niewielkich elementów. Jest to idealny wybór dla osób, które w pierwszej kolejności stawiają na dokładną kontrolę wyrzucanych części.
Najlepsze czujniki przemysłowe dla wymagających
Sensory optyczne są bardzo trudne do zastąpienia, dlatego też w przemyśle od wielu lat rekordy popularności biją niezawodne czujniki optyczne. Mowa tutaj oczywiście o specjalnych czujnikach optoelektronicznych, których mechanizm działania opiera się na zasadzie wysyłania specjalnej wiązki promieni świetlnych przez nadajnik i odbiornik. Optyczne czujniki w przemyśle wykorzystywane są przede wszystkim do kontrolowania położenia ruchomych części maszyn, czy też do identyfikowania obiektów, które znajdują się w bezpośrednim zasięgu działania czujników. Profesjonalne czujniki optyczne bardzo często spotkać można między innymi na taśmach transportowych, gdzie wykorzystywane są do określania poziomu materiałów sypkich.