Od pewnego czasu budynki pasywne zyskują coraz więcej zwolenników. Na budowę tych funkcjonalnych domów decydują się te osoby, dla których ważna jest funkcjonalność, oszczędność oraz ochrona środowiska. Obecnie na rynku budowlanym istnieje wiele punktów sprzedaży okien, w których polecane są energooszczędne okna pasywne.
Co to jest budynek pasywny?
W takich nowoczesnych budynkach odpowiednie warunki komfortu cieplnego mogą być osiągnięte bez stosowania aktywnych systemów grzewczych czy klimatyzacyjnych. Dom pasywny jest ogrzewany przez dogrzewanie powietrza wentylacyjnego.
Uwarunkowane jest to sezonowym zapotrzebowaniem na ciepło, które nie przekracza 15kWh/m2a. W przypadku budynków pasywnych osiągnięcie takiego niskiego poziomu zapotrzebowania na ciepło nie jest związane ze wzrostem zużycia innych nośników energii tj, energia elektryczna.
Całkowita ilość pierwotnej energii używanej przez pasywny obiekt nie może przekraczać 120 kWh/ m2a. Warto wiedzieć o tym, ze pod terminem energii pierwotnej znajduje się całkowita ilość energii znajdującej się w paliwie, które to musi być zużyte w celu pokrycia zapotrzebowania domu na cele grzewcze takie jak: przygotowanie ciepłej wody oraz pracę urządzeń elektrycznych czy oświetlenia.
Okna pasywne – a współczynnik przenikania ciepła
Okna te muszą posiadać odpowiednie parametry. W świetle wymagań stawianych im przez Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt okna dla budynków pasywnych powinny wyróżniać się na tle innych:
– całkowitym współczynnikiem przenikania ciepła wynoszącym nie więcej niż 0.8 W/m2K
– całkowitym współczynnikiem przenikania ciepła dla okna zabudowanego wynoszącym nie więcej niż 0.85 W/m2K
– współczynnikiem przepuszczalności promieniowania słonecznego określanego jako
– g który to powinien wynosić więcej niż 50 procent.
W celu osiągnięcia takich wartości współczynnik przenikania ciepła dla oszklenia powinien znajdować się w przedziale 0,6-0,7 W/m2 * ºK, natomiast dla ramy 0,7-0,8 W/m2 * ºK.
Okna pasywne – konstrukcja
Okno pasywne to zazwyczaj produkt posiadający potrójne szklenie, w którym przestrzeń pomiędzy szybami wypełniona jest gazem szlachetnym takim jak argon czy krypton.
W oknach pasywnych szyby pokryte są powłoką niskoemisyjną co znacznie wpływa na ograniczenie strat ciepła. Wewnętrzna strona szyby zazwyczaj jest pokryta powłoką refleksyjną, która to w znaczny sposób ogranicza ucieczkę ciepła drogą promieniowania z pomieszczenia do otoczenia.
Z kolei ramka dystansowa odpowiadająca za powstawanie mostka cieplnego na styku szklenia oraz ramy okiennej jest wykonana z materiału o niskiej przewodności cieplnej w taki sposób, aby straty ciepła były także jak najmniejsze. Ponadto jest ona znacznie głębiej osadzona w ramie okiennej, niż w przypadku okna standardowego. Dobrej jakości profil okienny jest zazwyczaj pięciokomorowy, a dodatkowo jest ocieplony materiałem izolacyjnym.
Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Internorm