Ich pojawienie się znacznie ułatwiło codzienne funkcjonowanie i posunęło rozwój technologii cyfrowych do przodu. Panele dotykowe rezystencyjne, bo o nich mowa, w dzisiejszych czasach obecne są niemal wszędzie. Spotykamy się z nimi w urzędach, w obiektach komunikacji miejskiej, korzystamy z nich używając smartfonów czy tabletów. Czym są i jak działają?
Czym są panele dotykowe rezystencyjne?
Najprościej rzecz ujmując, panele dotykowe rezystencyjne to wyświetlacze stosowane na szeroką skalę w elektronice, które reagują na dotyk. Dzięki nim, istnieje możliwość zarządzania urządzeniem bez konieczności dysponowania innym przyrządem peryferyjnym jak np. klawiatura czy mysz. Interakcja z urządzeniem odbywa się przez dotykanie ekranu.
Rezystencyjność paneli dotykowych polega na wykrywaniu zmian nacisku, jaki odbywa się na powierzchni. Funkcja ta umożliwia sterowanie urządzeniem elektronicznym nawet w rękawiczce. Technologia rezystencyjna jest tania w produkcji w porównaniu z innymi typami ekranów dotykowych.
Jak to działa?
Panel o charakterze rezystnecyjnym składa się ze szklanego ekranu oraz specjalnej błony wierzchniej, która rozdzielona jest od niego niewielką przestrzenią. Na obu warstwach znajdują się elektrody, które pod wpływem nacisku łączą się ze sobą powodując przepływ prądu, umożliwiający nawigowanie urządzeniem.
Sterowanie ekranem dotykowym rezystencyjnym jest dokładne. Nie trzeba dysponować żadnym dodatkowym rysikiem. Nawigowanie odbywa się przy pomocy aktywności palców.
Zastosowanie
Rezystencyjne panele dotykowe znajdują szerokie zastosowanie. Korzystamy z nich codziennie, zarówno podczas obsługi produktów o charakterze indywidualnym, jak smartfony czy tablety, jak i w przypadku urządzeń dostępnych w punktach użyteczności publicznej. W tym aspekcie najczęściej znajdziemy je w rejestratorach, które służą do pobierania numerków oznaczających miejsce w kolejce. Urządzenia takie znajdują się w urzędach, na pocztach czy placówkach opieki zdrowotnej. Coraz częściej ekrany takie znajdują się również w biletomatach.
Panele dotykowe reagujące na zmianę siły nacisku znajdują także zastosowanie w urządzeniach przemysłowych, wspierających pracę linii produkcyjnej. Dotykowe ekrany znacznie przyspieszają i usprawniają nawigowanie maszynami, zapewniając jednocześnie wysoki komfort obsługi.
Artykuł powstał w oparciu o materiały dostępne na Unisystem.pl