Skup złomu

Skup złomu i metali coraz ważniejszy dla współczesnego przemysłu

Wraz z rosnącą liczbą ludności i błyskawicznym postępem technologicznym rośnie zapotrzebowanie na surowce naturalne. Te jednak należą do zasobów nieodnawialnych i z biegiem czasu ich zasoby maleją. W przypadku wielu metali, są one z reguły rzadkie w przyrodzie, a na dodatek jest ich coraz mniej. Kurczące się zasoby dotyczą niemal każdego surowca, nawet rudy żelaza.

Coraz mniejsze złoża i coraz trudniejsze ich wydobycie powoduje, że eksploatacja złóż to proces coraz trudniejszy, a przy ty coraz kosztowniejszy. Dlatego coraz większe znaczenie dla współczesnej gospodarki ma obrót surowcami wtórnymi. W efekcie jak grzyby po deszczu wyrastają skupy złomu stali, metali kolorowych, metali szlachetnych, a nawet metali rzadkich, jak również stopów z ich wykorzystaniem. O skup złomu łatwo dziś w każdym polskim mieście.

Rodzaje metali przyjmowanych na skup złomu

W skupach złomu działających w Polsce można oddać niemal każdy metal oraz stop z ich wykorzystaniem. Najpowszechniejsze są oczywiście skupy przyjmujące złom stali. Zazwyczaj też prowadzą one skup metali kolorowych jak miedź, cyna, mosiądz. Nieco rzadsze, spotykane głównie w dużych miastach, szczególnie tam, gdzie prężnie działa przemysł, są skupy metali szlachetnych oraz metali rzadkich. Wśród tych pierwszych są głównie metale takie jak srebro, złoto, platyna czy pallad, a do tych drugich należę między innymi molibden, tytan, nikiel czy wolfram. Do skupu można też oddać bardziej szlachetne rodzaje złomu stali jak stal szybkotnącą czy węgliki spiekane.

Jak działa skup metali kolorowych, szlachetnych i innych?

Każdy skup złomu posiada cennik skupu. Ceny uzależnione są od aktualnej wartości danego surowca, a te z kolei określane są na podstawie cen na światowych giełdach. Ceny poszczególnych surowców wynikają z ich ilości w przyrodzie, dlatego do najtańszych należy złom stali, a do najdroższych metale szlachetne i rzadkie. Ceny na skupach stali i innych metali zależne są od czystości danego surowca i zawartości czystego metalu. W rezultacie różne są ceny poszczególnych przedmiotów z zawartością danego surowca. Firmy przyjmujące złom stali i innych surowców mogą różnicować ceny w zależności od ilości dostarczanego złomu przez jednego klienta, a w przypadku, gdy są to bardzo duże ilości, również odbierają towar od klienta. W przypadku najtańszych surowców ceny podawane są za kilogramy, ale już w przypadku tych najrzadszych za gram. Osoba przynosząca złom na skup jest odnotowywana, aby udaremnić sprzedaż surowców wtórnych pochodzących z nielegalnych źródeł, w tym głównie kradzieży.

Tekst powstał dzięki pomocy specjalistów ze skupem metali kolorowych i weglików spiekanych – Zlomweglika.pl.